flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 

Історична довідка

Саратського районного суду Одеської області

       Сарата – селище міського типу в Одеській області  України, районний центр Саратського району. Назва «Сарата» (рум. солений) походить від назви повноводної річки, що протікала по свій території населеного пункту. Першими поселенцями на території с.м.т. Сарата були буджакські татари. Стара назва - Гура-Кукудер.

         С.м.т. Сарата розташовано на півдні Одеської області, на відстані 120 км від м. Одеси по автомобільних шляхах і 155 км по залізничному шляху. По території району проходять транспортні комунікації, залізниця Одеса-Сарата-Ізмаїл, автомобільний шлях Одеса –Рені.

         Сарата з 1822 року по 1940 року була німецькою колонією і в ті роки стала політичним, економічним та соціальним центром Східної Бессарабії. З 1822р. по 1833 р. столицею Бессарабії було м. Кишинів. На початку ХХ сторіччя Сарата стала містечком, центром Акерманського уїзду Бессарабської губернії.

28 червня 1940 року Бессарабія була приєднана до України, в Сараті була встановлена Радянська влада. В період 1941-1944 р.р. ця територія була окупована румунами. 23 серпня 1944 року Сарата була звільнена військами Радянської армії від німецько-фашистських загарбників та румунських окупантів.  

  В місцевій газеті «Советское знамя» від 11 грудня 1948 року згадується, що в 1936 році була прийнята радянським народом Сталинська Конституція, на основі якої в СРСР в 1938 році був прийнятий закон про судоустрій. Який принципово відрізняв радянські, істино народні суди (судді та народні засідателі обиралися народом) від суду Царської Росії і сучасних капіталістичних держав.      

         В 1957 році Сарата набула статусу селища міського типу, а в 1965 році був створений Саратський район.

         Враховуючи відсутність архівних даних про створення Саратського районного суду Одеської області, можна вважати, що народний суд виник в 1944 році після звільнення території Бессарабії від німецько-фашистських загарбників та румунських окупантів.   

         Точна дата створення суду невідома, але в архіві районної держадміністрації є інформація, що народний суд Саратського району вже діяв в 1945 році. В суді працювали: один народний суддя, судовий виконавець, секретар суду, секретар судового засідання. Першим суддею був Дідоров Петро Петрович, 1921 року народження. Іншої інформації про суддів того періоду не знайдено.

        

         Першими суддями, які здійснювали правосуддя на території селища були:

- Дідоров Петро Петрович - з 1945 р.;

- Постоялкін - з 1952 р. (ім’я, по батькові не відомі).

 

         Починаючи з 1960 року, в радянські часи, здійснювали правосуддя, зі слів працівників суду та документів, що збереглися у суді:

-         Макаренко - з 1960 р. (ім’я, по батькові не відомі);

-         Штучний Григорій Іванович - з 1963 р.;

-         Кармазін Ілля Трифонович - з 1966 р.;

-         Туміна Зоя Максимівна - з 1976 р. по 1989 р. - перший голова суду;

-         Дуднік Володимир Михайлович - з 1979 р. по 1982 р.

-         Смірнова Ірина Олександрівна - з 1982 р.- суддя, з 1989 р.- голова суду;

-         Коваль Василь Георгійович - з 1990 р.;

 

При незалежній Україні суддями працювали і працюють по теперішній час:

-         Смірнова Ірина Олександрівна - з 1989 р.- голова суду;

-         Коваль Василь Георгійович - з 1990 р. по 1996 р.;

-         Балабан Віктор Федорович - з 1996 р. по 2000 р.;

-         Бушулян Вадим Іванович - з 1997р.;

-         Бучацька Алла Іванівна - з 2002 р.;

-         Кожокар Тетяна Яківна - з 2003 р..

 

         За час свого існування Саратський суд змінював свої назви: народний суд Саратського району (до 1991 року), Саратський районний суд (до 1996 року), місцевий Саратський районний суд (до 2004 року), з 2004 року - Саратський районний суд Одеської області.

До складу Саратського районного суду Одеської області входять чотири судді:

-    Голова суду – Смірнова Ірина Олександрівна,

-        Суддя – Бушулян Вадим Іванович,

-         Суддя – Бучацька Алла Іванівна,

-         Суддя – Кожокар Тетяна Яківна,

та 16 працівників апарату суду: керівник апарату суду, секретар суду, два консультанта суду, два судових розпорядника, чотири помічника суддів, чотири секретаря судового засідання, головний спеціаліст з інформаційних технологій, архіваріус суду.

         Саратський районний суд Одеської області є судом першої інстанції і розглядає всі категорії справ, віднесені до підсудності районного суду. За 2009 рік суд розглянув більше ніж 12000 справ, в тому числі кримінальні, цивільні, адміністративні справи та інші матеріали.

         Статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року визначено завдання суду: суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією України і законами України, а також і міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Саратський районний суд Одеської області забезпечує здійснення правосуддя в кримінальних, цивільних, адміністративних ті інших судових справах, здійснює розгляд і вирішення звернень громадян згідно компетенції суду, відповідно до визначених законодавством України завдань.

 

Діяльність суду базується на таких принципах:

1.     Принцип ефективності: якісний розгляд всіх судових справ у найкоротші терміни з мінімальними матеріальними та кадровими витратами;

2.     Принцип спеціалізації: всі підрозділи та посадові особи суду виконують різні локальні завдання;

3.     Принцип єдності керівництва та контролю: встановлення лінійного типу безпосередньої підпорядкованості, за яким кожна посадова особа субординаційно підпорядкована тільки одному керівнику.

 

Девіз Саратського районного суду: « Справедливість є, і за неї варто боротись!»

 

 

 

 

Тел. (04848) 2-12-91