flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

– Саме Верховний Суд України має відігравати ключову роль у застосуванні рішень Європейського суду з прав людини, – Голова Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Женев’єв Майєр

22 червня 2015, 10:25

– Судді Верховного Суду України зацікавлені у тому, щоб якнайбільше справ вирішувалося на національному рівні і, таким чином, було істотно зменшено кількість звернень до ЄСПЛ громадян України, а значить, максимально зреалізовано право громадянина на справедливий суд, – зазначив Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк на зустрічі у Страсбурзі із Головою Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Женев’єв Майєр.

У зустрічі, присвяченій питанням виконання Україною рішень, постановлених ЄСПЛ проти України, також взяли участь голова Вищої кваліфікаційної комісії України Сергій Козьяков та член Вищої ради юстиції Алла Олійник.

Пані Майєр зосередила увагу присутніх на п. 1, ст. 46 Європейської конвенції з прав людини, відповідно до якого держава-член Ради Європи бере на себе зобов’язання виконувати рішення Суду. Нагляд за виконанням здійснюється Комітетом Міністрів Ради Європи.

Виконання рішень ЄСПЛ відбувається шляхом запровадження державою-членом заходів індивідуального та загального характеру.

Женев’єв Майєр закцентувала увагу на кількості невиконаних рішень у справах проти України, 30% з яких перебуває під жорстким контролем КМ РЄ, і наголосила на тому, що настав ключовий момент у вирішенні цього питання шляхом проведення відповідних реформ, зокрема, інституційних змін судової системи України.

Також Голова Департаменту наголосила на тому, що саме Верховний Суд України має відігравати ключову роль у застосуванні рішень ЄСПЛ та стандартів Конвенції задля поліпшення ситуації у сфері захисту прав людини в Україні та розв’язання системних проблем.

Голова Верховного Суду України повідомив, що на виконання рішення ЄСПЛ у справі «Олександр Волков проти України» уже вжито заходів індивідуального характеру, а також ті заходи загального характеру, які можливо було вжити без внесення змін до Конституції України. Конституційна комісія активно працює над змінами до Основного Закону і вже незабаром буде готова внести на розгляд Президента України свої пропозиції.

Як відомо, Президент України визначив як одну із першочергових реформ у державі саме судову реформу, підкреслив Ярослав Романюк, і влада виявляє політичну волю до її реалізації з урахуванням міжнародних стандартів захисту прав людини і громадянина.

Щодо ролі Верховного Суду України у застосуванні практики ЄСПЛ, то Ярослав Романюк поінформував, що Верховний Суд України у своїх рішеннях застосовує практику ЄСПЛ і викладає у них відповідні висновки щодо правильного застосування Конвенції. Популяризує її і в інший спосіб – через видання збірника коментарів до статей Конвенції, публікації статей в офіційному друкованому органі ВСУ – журналі «Вісник Верховного Суду України», шляхом широкого обговорення практики застосування Конвенції на семінарах, круглих столах, інших фахових зустрічах.

На початку нинішнього року було прийнято Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд», який диференціював види дисциплінарних стягнень судді. Цим Законом було розширено і повноваження ВСУ, що також є позитивом у захисті прав людини на національному рівні, зауважив Ярослав Романюк. Проте єдність судової практики, крім ВСУ, забезпечують і три вищі спеціалізовані суди. А це, переконаний Голова Верховного Суду України, не сприяє однаковому застосуванню чинного законодавства судами нижчого рівня та, відповідно, зменшенню кількості звернень українців до ЄСПЛ.