Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У рамках спільного проекту Верховного Суду України та Консультативної місії ЄС з питань цивільної безпеки «Прозорий суд» у Верховному Суді України відбулася прес-конференція щодо запровадження в Україні європейського досвіду комунікацій судів із громадськістю.
– Від того, наскільки суди уміють комунікувати із суспільством, залежить, зокрема, і рівень довіри до судів та суддів, – зазначив Ярослав Романюк. – Поки що цей рівень є невисоким, оскільки на нього впливає багато чинників: і якість правосуддя, і своєчасність вирішення судового спору, й умови, створені у приміщенні суду для відвідувачів, і можливість отримати необхідну інформацію тощо.
За різними статистичними даними рівень довіри до судів є вищим серед тих, хто безпосередньо брав участь у судовому процесі та сформував думку, виходячи із власного досвіду, ніж у тих, хто жодного разу не був у суді, а їхня думка формується політиками та ЗМІ, наголосив Голова Верховного Суду України.
– Цифра у 4 млн. справ, які надходять щороку до українських судів, є відносно великою, однак тільки 15% рішень оскаржуються, а скасовуються судом вищого рівня – близько 5%. Ці дані свідчать про досить високий рівень здійснення судочинства в Україні, зауважив Ярослав Романюк
– У судовій системі існує багато прогалин, над якими треба працювати. Процедури, що запроваджуються з метою максимальної відкритості судового процесу, мають бути спрямовані на те, аби не заважати реалізації прав сторін та учасників судового процесу. А більшість громадян відчуває себе перед телевізійними камерами некомфортно і скуто. Одним із способів вирішення цього питання може бути запровадження он-лайн трансляцій засідання, – підкреслив Голова Верховного Суду.
Суддів також ніхто не вчив спілкуватися на камери, і на сьогодні лише в кількох судах є судді-спікери, тому суди певною мірою продемонстрували неготовність до комунікацій зі ЗМІ та представниками громадянського суспільства. Але судді України прагнуть забезпечувати гласність та відкритість судового процесу. І з метою вивчення європейського досвіду комунікацій судів з громадськістю відбувся перший семінар «Ефективні комунікації – шлях до прозорості суду» для суддів та працівників апарату ВСУ за участі міжнародних суддів та експертів Консультативної місії ЄС з питань цивільної безпеки, поінформував представників мас-медіа Ярослав Романюк.
Керівник дорадчого відділу адміністрування юстиції КМЄС Роберт Боуер (Нідерланди) відзначив плідну співпрацю з Верховним Судом України у рамках впровадження судової реформи. Зокрема, Консультативна місія ЄС з питань цивільної безпеки допомагає Верховному Суду у розробці Комунікаційної стратегії. Експерт висловив переконання, що втілення цієї Стратегії у найвищому судовому органі держави допоможе й іншим судам України ефективно комунікувати з громадою.
Відповідаючи на запитання журналістів щодо можливості коментування суддями судових рішень, Ярослав Романюк наголосив на тому, що Україна, вступивши до Ради Європи, взяла на себе зобов’язання наслідувати європейський досвід, відповідно до якого судді не коментують власних рішень, хоча така практика раніше існувала у Конституційному Суді України, коли після оголошення рішення проводилася прес-конференція за участю судді-доповідача. Зараз завдання із надання інформації щодо справи, яка розглядається, і щодо винесеного судового рішення покладається на суддів-спікерів, працівників прес-служб та прес-секретарів суду. Проте, зважаючи на жагу суспільства отримати інформацію та бажання суддів бути максимально відкритими, і якщо це не стоїть на заваді євроінтеграційним процесам в Україні, Голова Верховного Суду не виключає можливості повернення до практики коментування суддями своїх рішень, що і буде предметом подальших дискусій із міжнародними партнерами.
У прес-конференції щодо запровадження в Україні європейського досвіду комунікацій суддів із громадськістю взяли участь судді Верховного Суду України Василь Гуменюк, Людмила Охрімчук, Тетяна Жайаворонок, Олена Кузьменко та Леонід Глос. А також міжнародні судді та експерти Консультативної місії ЄС з питань цивільної безпеки: суддя департаменту кримінального права Апеляційного суду Рутгер Вері (Арнем-Леуварден, Нідерланди), суддя департаменту кримінального права районного суду Марк Бакс (Лімбург, Нідерланди), голова відділу преси та публічної інформації Поліції Люксембургу, радник зі стратегічних комунікацій Віктор Ройтер.