Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Опубліковано постанову про другий етап послаблення карантину
Опубліковано постанову Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів».
Постанова продовжує карантин до 22 червня 2020 року.
На період дії карантину забороняється, зокрема, перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
А також – перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус; самовільне залишення місця самоізоляції, обсервації та відвідування закладів освіти її здобувачами, крім участі у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні.
Заборонено проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів з кількістю учасників більше ніж 10 осіб, роботу закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів (крім розміщених у них магазинів), діяльність закладів, що надають послуги з розміщення, закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури.
Послаблення карантину дозволяється на території регіонів, які одночасно відповідають таким ознакам:
інцидентність (загальна кількість нових випадків COVID-19 за останні сім днів на 100 тис. населення) становить менше ніж 12 осіб на 100 тис. населення;
завантаженість ліжок у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, становить менш як 50 відсотків;
середня кількість тестувань методом полімеразної ланцюгової реакції та імуноферментного аналізу становить більше ніж 12 на 100 тис. населення протягом останніх семи днів.
З 22 травня відновлюється робота громадського, приміського та внутрішньообласного транспорту, також дозволяється проведення релігійних закладів, але за умови – 1 людина на 10 кв. м. Окрім того, відновлюється робота готелів, але без функціонування ресторанів».
З 25 травня Уряд дозволить відновити роботу метрополітенів, але за умови використання масок та респіраторів. Також планується відкрити дитячі садки.
Наступний етап – з 1 червня. Тоді буде відновлена робота фітнес-центрів, міжобласні перевезення, а з 10 червня – буде дозволена робота кафе та ресторанів.
В уряді розробили законопроєкт про зміни у процедурі люстрації
Міністерство юстиції України розробило законопроєкт, який істотно змінює процедуру люстрації.
Цей проєкт закону розроблено на виконання рекомендацій ЄСПЛ і «Венеціанської комісії».
Як зазначено у повідомленні, проєкт не скасовує люстрацію зовсім, але звужує коло осіб, що під неї підпадають. Так, «автоматичне» очищення пропонується залишити, але тільки стосовно топ-чиновників, приміром, членів уряду часів президентства Віктора Януковича.
Інші колишні представники влади отримають право скасувати накладені на них обмеження. Для цього планують створити спеціальний орган – Комісію, яка розглядатиме заяви люстровних і буде вирішувати, чи законно вони потрапили під масштабне очищення влади.
До складу Комісії входитимуть шість осіб. Половина – представники, призначені Кабінетом міністрів, решта – громадські активісти, відібрані шляхом рейтингового інтернет-голосування.
Зазначимо, Закон України «Про очищення влади», ухвалений Верховною Радою України 16 вересня 2014 року, визначає засади проведення перевірки державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування і встановлює заборону обіймати державні посади протягом 5 та 10 років певним категоріям фізичних осіб.
Закон вводить заборону на зайняття певних посад протягом 10 років особами, які в період з 25 лютого 2010 року за 22 лютого 2014 терміном понад 1 рік займали певні державні посади. Аналогічна заборона діятиме щодо осіб, які займали зазначені у законі посади менше 1 року, але включаючи період з 21 листопада 2013 по 22 лютого 2014 року, і не звільнених за власним бажанням.
Крім цього, люстрації підлягають особи, що займали посади в Комуністичній партії СРСР або однієї із союзних республік, починаючи від секретаря районного комітету і вище, в комсомольських організаціях, працювали в органах КДБ.
Додатково люстрації підлягають раніше засуджені чиновники і співробітники правоохоронних органів, які співпрацювали з іноземними спецслужбами, закликали до порушення територіальної цілісності України або допустили порушення прав і свобод людини, що були визнані Європейським судом з прав людини.
Крім цього, люстрації підлягають чиновники, які подаватимуть недостовірну інформацію про майно в деклараціях про доходи, або вартість майна яких буде не відповідати рівню законних доходів за період перебування на посаді.
Водночас Європейський суд з прав людини встановив, що Закон порушує Європейську конвенцію з прав людини – частину 1 статті 6 (право на справедливий суд) і статтю 8 (право на повагу до приватного життя).
ЄСПЛ відзначив, Закон застосовується до дуже широкого кола осіб і призвів до звільнення заявників лише на тій підставі, що вони обіймали посади на державній службі протягом більш ніж року за часів президентства Януковича, або на підставі зайняття посад у Комуністичній партії до 1991 року.
Верховна Рада уточнила процедуру внесення змін до ККУ, КПК і КУАП
19 травня 2020 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури внесення змін».
Законом внесено зміни до статті 3 Кримінального кодексу України, статті 1 Кримінального процесуального кодексів України та до статті 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (доповнено їх новими частинами), які спрямовані на упорядкування процедури внесення змін до цих законодавчих актів.
Зазначено, що зміни до цих законодавчих актів можуть вноситися виключно законами про внесення змін до законодавства України про кримінальну відповідальність та/або кримінального процесуального законодавства України та/або законодавства України про адміністративні правопорушення.
Для судових експертів встановили новий порядок складання кваліфікаційних іспитів
Міністерство юстиції України запроваджує нові стандарти складання кваліфікаційних іспитів для судових експертів.
Передбачено, що іспит для отримання (підтвердження) кваліфікації судового експерта буде проходити шляхом автоматизованого анонімного тестування.
«Автоматизована система забезпечить повну об’єктивність та прозорість процесу. Новація також дозволить скоротити час на складання іспиту та витрати на відрядження для участі в засіданнях Центральної експертно-кваліфікаційної комісії», – зазначили у Мін’юсті.
Також дисциплінарні та кваліфікаційні повноваження передано від інститутів судової експертизи Міністерству юстиції.
Окрім того, оновлено склади та порядки роботи дисциплінарних комісій і розширено перелік судових експертиз, які можуть проводити приватні експерти.
КСУ перевірить, чи правомірно президент призначив директора НАБУ
До Конституційного Суду України надійшло конституційне подання щодо конституційності Указу Президента України про призначення Директора НАБУ. Про це повідомив відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу.
«До Конституційного Суду України 20 травня надійшло конституційне подання 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України Указу Президента України «Про призначення А. Ситника Директором Національного антикорупційного бюро України» від 16 квітня 2015 року № 218/2015», – йдеться у повідомленні КСУ.
Депутати вважають, що оспорюваний Указ Президента України не відповідає вимогам частини четвертої статті 5, частини другої статті 6, частини другої статті 8, частини другої статті 19, пункту 31 частини першої статті 106 Основного Закону.