Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Узагальнення судової практики
Саратського районного суду Одеської області
по дотриманню строків утримання осіб під вартою при розгляді
кримінальних проваджень за 2017 рік
Право на свободу та особисту недоторканість є одним з основоположних прав людини, яке гарантується як міжнародними актами, так і Конституцією України.
Так, ст. 9 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права встановлено, що кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Ніхто не може бути підданий свавільному арешту чи утриманню під вартою. Ніхто не повинен бути позбавлений волі інакше, як на таких підставах і відповідно до такої процедури, які встановлені законом.
Утримання під вартою осіб, які чекають на судовий розгляд, не має бути загальним правилом, але звільнення може ставитись у залежність від подання гарантій явки на суд, явки на судовий розгляд у будь-якій іншій його стадії і, в разі необхідності, явки для виконання вироку.
Кожному, хто позбавлений волі внаслідок арешту чи утримання під вартою, належить право на розгляд його справи в суді, щоб цей суд міг невідкладно винести постанову щодо законності його затримання і розпорядитися про його звільнення, якщо затримання є незаконним.
Звід принципів захисту всіх осіб, які піддаються затриманню чи ув'язненню будь-яким чином, прийнятий Генеральною Асамблеєю ООН 09 грудня 1988 року встановлює, що особа, затримана за кримінальним обвинуваченням, має право на судовий розгляд у розумний термін або на звільнення до суду.
Згідно з положеннями ст.5 Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод нікого не може бути позбавлено свободи, крім установлених цією статтею конвенції випадків і відповідно до процедури, встановленої законом, зокрема: законний арешт або затримання особи, здійснене з метою допровадження її до компетентного судового органу за наявності обґрунтованої підозри у вчиненні нею правопорушення або якщо обґрунтовано вважається необхідним запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення.
Ст.6 Конвенції визначає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Статтею 29 Конституції України гарантовано право кожної людини на свободу та особисту недоторканність. Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
Частиною 1 ст. 21 КПК України визначено, що кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.
Згідно до ч.1, 4 ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об’єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Кримінальне провадження щодо особи, яка тримається під вартою, неповнолітньої особи має бути здійснено невідкладно і розглянуто в суді першочергово.
Відповідно до плану роботи Саратського районного суду Одеської області на перше півріччя 2018 року було заплановано проведення узагальнення судової практики про порушення строків утримання осіб під вартою при розгляді кримінальних проваджень за 2017 рік.
У 2017 році в Саратському районному суді Одеської області на розгляді перебувало 107 кримінальних проваджень, відносно 126 осіб. З них розглянуто 87 справ, відносно 103 осіб, 76 осіб засуджено по 62 кримінальним провадженням. За вчинення тяжких злочинів засуджено 57 осіб, за вчинення злочинів середньої тяжкості засуджено 11 осіб та 8 осіб засуджено за вчинення злочинів невеликої тяжкості.
У 2017 році вдвічі зросла кількість злочинів скоєних неповнолітніми, порівняно з 2016 роком.
Також, порівняно з попереднім періодом, збільшилася кількість злочинів, скоєних жінками.
Із загальної кількості кримінальних проваджень у 2017 році, по 10 справам обвинуваченим обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою:
У зв’язку з хворобою обвинуваченого Дімова О.В., на підставі лікарського висновку про неможливість доставки до суду, згідно ухвал суду від 05.09.16р., 03.10.16р., 28.10.16р., 02.12.16р., 06.02.17р., 17.05.17р., 24.05.17 року судові засідання проводились в режимі відеоконференцій з Ізмаїльської установою виконання покарань.
Також неодноразово не з’являлись свідки по даній справі, ухвалами суду від 31.03.16р., 12.05.16р., 04.10.16р., 23.11.16р., 13.02.17р., 02.12.17р., 05.12.17р. здійснювався привід свідків.
Слухання даного кримінального провадження декілька разів переносилося на
іншу дату, тому що без поважних причин відсутні були потерпілі і свідки, також
прокурор змінював обвинувачення. Ухвалою від 08.12.2016 року суд задовольнив
клопотання обвинуваченого Боєва Р.М. про залучення перекладача з української мови.
Проведений аналіз свідчить, що порушення строків утримання під вартою обвинувачених під час судового розгляду кримінальних проваджень обумовлено об’єктивними причинами: неявка потерпілих та свідків без поважних причин; невиконання ухвал суду про привід свідків, не виконання ухвал суду про проведення відеоконференцій з іншими судами; зміна обвинувачення прокурором; залучення експертів; велика навантаженість справ на одного суддю - при 4 штатних посадах суддів, у 2017 році працювали двоє суддів, а з виходом у відставку судді Кожокар Т.Я, з 31.10.2017 року працює одна суддя Бучацька А.І.
Висновки:
Дане узагальнення розглянути на виробничій нараді суддів та помічників суддів.
Узагальнення довести до відома керівництва Білгород-Дністровської місцевої прокуратури, керівництва Білгород-Дністровського відділу поліції для належного реагування та неухильного виконання постановлених ухвал суду.
Голова Саратського районного
суду Одеської області А.І. Бучацька
Виконавець
Летучова В.К.